Menu
Home Page

InglehurstInfant School

The Governors

Welcome to our Governors’ section.


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

Our School Governors

 

Information and details about our school governors can be found below.

Governors can be contacted via the school office.

 

Information About School Governors

 

Governors are volunteers who work in partnership with the Head teacher and staff. They are involved in setting school policy and make regular visits to observe the activities of the school. They are appointed for a period of up to 4 years, although they can be re-appointed if they are interested in continuing. They meet, as a Governing Body, twice a term, and also take part in committees which meet at least once a term. Some Governors are parents. Elections are held whenever there is a vacancy and all parents are entitled to vote. The LA appoints a Governor, one is appointed by the staff and the Head teacher is automatically a Governor. The remaining places are given to people appointed by the Governing Body.

 

Inglehurst Infant School - Governing Body.

 

Robert Johnson - Co-opted Governor.   Chair of the Governing Body                              

Kerry Pochin - Headteacher                                  

Carol Browne - Co-opted Governor              

Jenny Wilson - Co-opted Governor

Danielle McPhillips - Staff governor

James Stevenson - Parent Governor

Paris Mitchell - Parent Governor         

Natalie Tegala- Patel (non voting) - Clerk to the Governing Body.

Register of Interests & Attendance

Governor Board Information 2022/2023

NameGovernor TypeAppointment/Term of OfficePositionRegister of Interests
Robert JohnsonLocal Governor

07/07/2023 - 30/06/2027

Chair of 

Governors

Son employed at the school and wife

volunteers at school

Jennifer WilsonLocal Governor01/07/2023 - 30/06/2027 

Local registered child minder and many

children attend the school and her provision

Carol BrowneLocal Governor01/07/2023 - 30/06/2027Vice-ChairGovernor at Merrydale Infant School
Monique BraithwaiteParent Governor01/07/2023 - 30/06/2027 None
Vacancy    
Danielle McPhillipsStaff Governor01/07/2023 - 30/06/2027 Employee
Kerry PochinHeadteacherEx-officio Employee

 

Governor Attendance 2022/2023

Governors

05/07/2023 (ALT)

Carol Browne

 

Rob Johnson

 

Jennifer Wilson

 

Vacancy

 

Monique Braithwaite

 

Danielle McPhillips

 

Kerry Pochin

 

As a maintained school (September-June) 2022-2023

Governor Information
NameGovernor Type*

Term of Office

ends/Resigned (R)

PositionRegister of Interests

Full Governing Body

Meetings Attendance 2022/23

Performance & Standards

Attendance 2022/2023

Resource Management

Attendance 2022/2023

VacancyAuthority      
Robert JohnsonCo-opted

13/05/2019

-

30/06/2023

Chair of GovernorsSon is employed at the school and his wife volunteers at the school2/22/22/2
Jennifer WilsonCo-opted

30/06/2022

-

30/06/2023

 Related through marriage to DW2/21/1 
Carol BrowneCo-opted

07/03/2022

-

30/06/2023

Vice-ChairGovernor at Merrydale Infant School2/22/22/2
Jolanta ObszynskaCo-opted

11/05/2020

-

30/06/2023

Vice-ChairNone2/2 2/2
Davina WilsonParent

26/02/2021

-

30/06/2023

 Runs a voluntary mini music group at the school. Related through marriage to JW1/2  
Monique BraithwaiteParent

14/09/2022

-

30/06/2023

 None2/2  
Danielle McPhillipsStaff

10/03/2023

-

30/06/2023

 Employee1/1  
Kerry PochinHeadteacherEx-officio Employee2/22/22/2

* Co-opted Governors are appointed by the governing body, Authority governors are appointed by the Local Authority, parent governors are elected by the parent body and staff governors are elected by the staff body of the school

We've had 4 5 7 6 9 visitors
Top