Menu
Home Page

InglehurstInfant School

2018- 2019

Governor Information

 

 

 

Name

Governor Type*

Term of

Office ends

Position

Register of Interests

Full Governing Body Meetings Attendance 2018/2019

Performance & Standards

Attendance 2018/2019

Resource Management Attendance 2018/2019

Miss M McKay

Authority Governor

02/07/2023

 

None

0/1

 

 

Mr R Johnson

Co-opted Governor

12/05/2023

Chair of Governors

Son is employed at the school

4/4

1/1

6/6

Ms M Webster

Co-opted Governor

12/05/2023

Vice Chair of Governors

None

3/4

3/3

 

Ms C Browne

Co-opted Governor

06/03/2022

 

Member of the governor body of Merrydale Infant School

4/4

3/3

4/6

Dr J Obszynska

Co-opted Governor

10/05/2020

 

None

3/4

 

6/6

Vacancy

Parent Governor

 

 

 

 

 

 

Vacancy

Parent Governor

 

 

 

 

 

 

Mrs C Blower

Staff Governor

07/12/2022

 

None

4/4

 

 

Ms K Parsons

Headteacher

Ex-officio

 

None

4/4

3/3

6/6

Governors who have left the governing body in the last 12 months:

 

Governor Information

 

 

 

Name

Governor Type*

Term of

Office ends

Position

Register of Interests

Full Governing Body Meetings Attendance 2018/2019

Performance & Standards

Attendance 2018/2019

Resource Management Attendance 2018/2019

Miss E Majuru

Parent Governor

Resigned

10/10/2019

 

None

3/4

1/2

 

Mr E Kelly

Associate Member

Term of Office ended 24/11/2018

 

 

None

2/2

 

2/2 (As an associate member)

Rev S Burnham

Authority Governor

Resigned

20/09/2018

 

Chair of Governors – KRIII Infant School

1/1

 

 

We've had 1 6 5 4 7 visitors
Top